LinkPower™ LPS3000-T1, All-in-One Box
L2+ Managed Outdoor Gigabit PoE Switch Series
The LinkPower™ LPS3000-T1 Series is All Weather Multi-Port, i.e., 6, 10, and 14 ports, L2+ Managed Gigabit PoE (Power over Ethernet) Switch, All-in-One-Box, solutions with dual power output redundancy, i.e., 120V~240AC and/or 48V DC, is the industry first outdoor weatherproof ready high speed gigabit Ethernet switch that delivers data and power over one single network cable protected with an IP66/68 compliant weatherproof enclosure. The outdoor weatherproof rating of the systems is strictly based on how the top cover is closed. For the hinged cover without the four top cover screws, the outdoor weatherproof rating is IP66 and, otherwise, the outdoor rating is IP68 with the four top cover screws securely closed with the enclosure. The hinged enclosure offers great convenience for outdoor network applications required frequent changes of network configuration.
The LPS3000-T1 is designed for outdoor industrial and commercial network applications, e.g., video surveillance, remote security, wireless mesh, and carrier wifi installations. The PoE port output from 15.4W to 30W and 95W per port based on the models (see the Sub-Models tab below), and LPS3400ATMP-300-T1 / LPS3400ATMP-400-T1, L2+ Managed 4-Port Gigabit 802.3bt PoE Switch, offers up to 95 per PoE port and 300W / 400W total system power. In addition, the management feature enables remote monitoring, management, and control of the devices' status.
sys config
  • Dual Power Input Redundancy with 120V~240AC and/or 48V DC